SWB Riders Cup – för dig som tävlar SWB-häst!

SWB Riders Cup är en tävlingssatsning för ryttare som rider svenskfödda SWB-hästar. Cupen rids i tre grenar: Medelsvår B dressyr, 1,20 m hoppning och H100 fälttävlan.

Inför 2025 får dressyren ett uppdaterat upplägg – med flera kvaltävlingar runt om i landet och en spännande final under SWB Equestrian Weeks, vecka 40. I hoppningen rids cupen i två regioner: en omgång i södra Sverige och en i Stockholmsområdet. Fälttävlansklassen avgörs i samband med Breeders Trophy på Össjö Hästsällskap, vecka 37.

Välkommen att delta – och visa upp din SWB-häst på några av årets roligaste tävlingar!

 

Information

Tävlingar

Varumärket Jacson sponsrar med presentkort och fina hederspriser. SWB sponsrar med prischeck till de tre främst placerade ekipagen.

Mer information om SWB Riders Cup 2025 kommer!

Kvalade ekipage, SWB Riders Cup Dressyr
Premier

Mer information kommer!

Vinnare av SWB Riders Cup presenterad av Jacson i fälttävlan 2024 – Ladybug (SWB) e. Zuidenwind u. Leexie (SWB) – San Quintero xx. Uppfödare: Marie-Charlotte Eriksson, med ryttare och ägare Sara Bengtsson. Foto: Michaela Swärd/SWB.